Početna stranica
Civilno društvo
Kultura
Politika
Ljudska prava
Okoliš
Ženska scena
Prava životinja
LGBTT teme
Nove tehnologije
ZaMirNET blog
ZaMirNET forum
ZaMirNET
ZaMirZINE kolumne
Kost U grlu
Bojan Munjin
Mirela Holy
Đurđa Knežević
Book @ ZaMirZINE
Kratkovidnost realnog
Annie Le Brun: Previše zbilje, DAF, Zagreb, 2007.
«« Travanj 2009 »»
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

ZaMirNET
Vlaška 91, 2. kat
Tel:
Tel/fax:
,

Vaš ZaMirZINE dnevnik
Kultura: Nova besplatna elektronička knjiga
Među besplatnim elektroničkim knjigama pojavio se novi naslov - knjiga poezije Franje Nagulova "Crveno & crno=bijelo". Sada je u sklopu projekta dostupno 96 naslova.
10. travnja 2009

Besplatne elektroničke knjige projekt je kojeg je pokrenulo Društvo za promicanje književnosti na novim medijima. Trenutno je na mrežnim stranicama projekta dostupno 96 naslova.

O autoru:

Franjo Nagulov rođen je 1983. u Vinkovcima gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirao na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Na Goranovu je proljeću pohvaljen tri puta, a na Pjesničkim susretima u Drenovcima 2005. godine dobitnik je treće nagrade (za najbolji neobjavljeni pjesnički rukopis autora do 35. godine starosti). 2006. godine objavio je knjigu poezije "Dečko. Žena. Dečko? Naranča!", 2008. “Sadomazoteka”, a 2009. “Crveno i crno=bijelo”. Objavljivao u Quorumu, Vijencu, Alephu, Kameleonu, Ka/Os-u, Hrašću, Mojim Vinkovcima itd. Živi u Privlaci.

O knjizi

Kada su Boba Dylana pitali o čemu su njegove pjesme, on je odgovorio da su neke o tri minute, neke o pet, a neke o sedam. Ne garantirajući faktičnost ovog navoda - možda su u pitanju drugačije minutaže - teško se izmaknuti zaumnoj preciznosti Dylanova odgovora. Doista o čemu se radi kada se radi iznad svega stoga da se, kao u umjetničkoj proizvodnji, prokaže generalna besmislenost rada kao simbola ovosvjetovnog “bitisanja”. Kod Nagulova stvar se gura nešto dalje te je i popratna produkcija književnosti, događanje oko književnog djela, prikazana kao budalasti prtljag koji nastavlja sa proizvodnjom šuma čiju je distorzičnost trebala suzbiti napisana riječ. Pjesniku, tako stoje stvari, ne preostaje ništa nego “da svoje zbirke tekstova/prodaje na književnim večerima po onim jeftinim promotivnim cijenama”, i da bude manje ili više suvišan ukras na tanjuru s kojega se jedu jeftina jela. “Crveno & crno=bijelo” zbirka je pamfletistički direktnih pjesama u kojima se, metodom sprdnji i persiflaža, lirski takozvani subjekt upušta u fantazmagoričke odnošaje s velikim i malim dalekim pjesnikinjama, ujedno rusoovski locirajući bolest kao prateći znak smisaonog propitivanja. Četiri jahača apokalipse danas su koreografirana u znaku žene, kredita, stana i djece, a život(arenje) registrirano Nagulovljevom poezijom zapravo je tek “polupansionska smrt”. Predšasnike mogao bi imati u Severu i Malešu, bez namjere uspoređivanja razina, nego intencije razmrdavanja recepcijentske već betonirane lijenosti. Svjež kao dobro pripremljeni boksač srednje kategorije, Nagulov, iako apostrofira “svetački minimalizam” zapravo vrlo bogato tekstuira nakaradnost stvarnosti ogovarajući je koliko mu je to god forma njegove poezije dopuštala, bez skretanja u sirenski primamljivo publicističko podsmjehivanje. Stvar je, naime, zbog specifičnosti medija, krajnje nezgodna: “u filmu je & to moguće/da & najgluplji scenarij ima sreće s kamerom/za razliku od tobožnjih pjesama/koje ne želim zvati drukčije nego tekstovima.” Padanje u nesvijest nad “strukturom priopćajnog sredstva” svjedoči potpunu dezintregiranost rase kojoj je i tako “naročitost stvar kolektivnog uma”. Odlučivši se o stanju duha i nacije progovoriti egzemplarno i kao usput, Nagulov zbirkom “Crveno & crno=bijelo” prošeta čitatelja pored običnim okom zapravo vidljivih stvari i stanja, ne otkrivajući toplu vodu, ali ih je on svojim vitalističkim pristupom, grojsovski rečeno, učinio još vidljivijima.

komentiraj Pošaljite članak Print Početna stranica »»
Vaš ZaMirZINE dnevnik
Ljudska prava: Edukacija za kvalitetniji život u Romskom centru
Ljudska prava: Kondomi za papu
Ljudska prava: "Kolegijalni" mobbing?
Kultura: Kultura
»» Pravi problemi za savršenu predstavu
»» Nova besplatna elektronička knjiga
»» Predstavljanje hrvatsko-romske slikovnice
»» Kad grad ne daje prostor - mladi ga sami grade
»» Nova besplatna knjiga: ’Obiteljska slika’ Josipa Mlakića
»» Otvara se Močvara!
»» Večer malih cirkuskih formi
»» Natječaj za Talent Worskhop za studente i filmske amatere u sklopu Trećeg festivala suvremenog židovskog filma
»» Igor Grubić: 366 rituala oslobađanja
»» Festival filma o ljudskim pravima
Kultura: Arhiva Kultura »»
Vaš ZaMirZINE Tjednik
Kvalitetno novinarstvo je skupo, ali ima svoju publiku
Razgovarao: Hrvoje Krešić
Giovanni Di Lorenzo, glavni urednik tiražnog njemačkog tjednika Die Zeit, govori o perspektivama novina i novinarstva, a između ostalog ističe: Strašno sam ljut na vodeće ljude izdavačkih kuća, zbog pesimistične atmosfere stvorene oko novinarstva posljednjih godina. Ponašali su se kao da je tisak na samrtnoj postelji i najvećim dijelom su odgovorni za tu atmosferu. Nije mi jasno niti iz marketinške perspektive: zašto bi netko ljude koji odvajaju pristojne svote da bi nas čitali, uvjeravao da to što plaćaju nije moderan ili dobar medij? Tim više što se u međuvremenu ispostavilo da nitko ne može konkretno tvrditi na koji će način internet dugoročno donositi zaradu.
Pravo na (pra)šumu
Ida Prester
U današnjem opustošenom, betoniziranom svijetu na svako preživjelo drvo gleda se kao na sakrament. Gradovi koji su uspjeli sačuvati šume i zelene površine pucaju od ponosa i broje svaki list i peteljku. Nedavno su Hrvatske šume, u suradnji sa zagrebačkom gradskom upravom, posjekle stotinjak stoljetnih hrastova na jednoj od najljepših gradskih oaza – Dubravkinom putu. Gusta sakrivena prašuma mamila je šetače, romantike i ljubavnike svojom prirodnom neobuzdanošću, Jurassic Park u najstrožem centru grada. Danas je tamo oglodano brdo, krezubo i silovano. Ono što su mu napravili zovu „uređenje“.
Financiranje Crkve - materija ispred duha
Bojana Genov
Ovih dana mise i duhovne obnove ne započinju pitanjima duha, nego materije. Djelatnici Rimokatoličke crkve trude se objasniti svojoj pastvi da nije točno da se 383 milijuna iz proračuna crkvi daje, jer ona to zapravo vraća. Tome se suprotstavlja podatak koji je na jednom javnom sučeljavanju izrekao predstavnik Crkve o tek 19% crkvenih prihoda potrošenih u humanitarne svrhe. Nije uopće bitno da li je to istina. Bitno je da istinu nitko u Hrvatskoj ne može utvrditi.
Suočavanje s prošlošću
Ratni veterani - zaborav u rakiji
Danja Antonović i Snježana Kobešćak
 
ZaMirZINE hvala na posjeti Na vrh molim