Nedostatak nastojanja u prikupljanju, evaluiranju i artikulaciji grass-root iskustva u ratnom i post-ratnom vremenu u zemljama bivše Jugoslavije veliki je gubitak za formiranje nacionalnih i regionalnih politika koje se odnose na poslijeratnu obnovu i razvoj te izgradnju mira općenito, kažu u CMS-u, te dodaju kako je bez sistemskog prikupljanja i artikuliranja iskustava nemoguće je formulirati kvalitetne politike koje bi uključile naučene lekcije.
Zbog toga smatraju da bi iskustvo oružanog sukoba koji je obilježio dezintegraciju jugoslavenske federacije trebalo bi artikulirati i integrirati u politike izgradnje mira te zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Europske Unije.
Ovim natječajem CMS želi artikulirati vlastito iskustvo i formulirati mjere i preporuke te na taj način utjecati na formiranje zajedničke vanjske i sigurnosne europske politike. S ciljem prikupljanja ideja i modela za prenošenje iskustva zemalja iz bivše Jugoslavije u izgradnju mira na razinu EU-a, objavili su poziv za dostavu radova koji mogu uključivati jedan ili više aspekata politika izgradnje mira i to u područjima:
prevencija sukoba
rana upozorenja
suočavanje s prošlošću
direktan rad na pomirenju
smanjivanje tenzija
rad sa žrtvama rata
izbjeglice – progon i povratak
mirovno obrazovanje
rodna dimenzija sukoba
dobre i loše strane involviranja Europske unije u konflikt na prostorima bivše Jugoslavije
i ostalo sukladno temi poziva
Osim vlastitih iskustava, rad mora sadržavati i konkretne preporuke izgradnje mira koje bi doprinjele stvaranju zajedničke vanjske i sigurnosne politike Europske Unije.
Centar za mirovne studije organizirat će seriju od tri okrugla stola u Zagrebu na kojima će se prezentirati radovi prikupljeni ovim pozivom te će se otvoriti prostor za diskusiju i komentiranje dobrih i loših praksi izgradnje mira i prevencije sukoba. Cilj im je prikupiti radove iz cijele regije.
Prezentacija radova i diskusija će se snimati i transkribirati te na kraju objaviti u publikaciji pod nazivom: „Kako EU može učiti iz ratnog i post-ratnog iskustva zemalja bivše Jugoslavije u odnosu na primjenjive modele izgradnje mira?“
Zadnji, četvrti okrugli stol organizirati će se u Bruxellesu, u suradnji sa partnerskom organizacijom Heinrich Boll Stiftung sa svrhom prezentacije prikupljenih preporuka relevantnim donosiocima odluka i kreatorima sigurnosnih politika na EU nivou te europskim nevladinim organizacijama u području izgradnje mira. Odabrani/e izlagači/ice imat će priliku prezentirati svoje preporuke na okruglom stolu u Bruxellesu koji će se održati u ožujku 2010. Troškovi putovanja i smještaja u Zagrebu i Bruxellesu bit će osigurani.
Sažetke radova, oko 1500 - 1800 znakova (sa praznim mjestima), pošaljite najkasnije do 14. rujna 2009. na adresu [email protected]
Nakon odabira radova, autori će biti obavješteni do 18. rujna da svoje priloge na istu adresu pošalju do 2. listopada 2009. godine. Prihvaćamo radove u dužini od 15-18 kartica. Dio radova bit će honoriran u iznosu od 200 EUR, a svi selektirani radovi bit će objavljeni u publikaciji.
|