|
|
|
|
|
|
|
|
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište |
|
Studenti u prepunoj sveučilišnoj dvorani danas su pljeskom podržali prijedlog Nezavisne inicijative da se do daljnjeg zauzme Sveučilište u Zadru čime su se pridružili studentima Filozofskog fakulteta u Zagrebu u zajedničkoj akciji protiv komercijalizacije studiranja. Blokada u Zagrebu se nastavlja, a čini se da akcija podrške i solidarnosti neće nedostajati.
|
21. travnja 2009 |
Da besplatno studiranje bude pravo, a ne privilegija, poručila je odlučno Petra Kupsjak u ime organizatora današnje tribine na kojoj su zadarski studenti iskazali visoku razine akademske svijesti i ponašanja.
Studenti su dobili podršku Uprave Sveučilišta u ime koje je govorila prorektorica dr Ana Proroković.- Podržavamo studente jer uviđamo opasnost i tendenciju te komercijalizacije. Nije tajna da zadarsko sveučilište posljednjih godina muku muči s financijama, da jedva pokrivamo materijalne troškove, a da nam ništa novca ne ostaje za znanstveni razvoj. Donošenje novog zakona o visokom školstvu trebalo bi biti transparentno. Podjela novca mora biti pravična, kako problem studenata ne bi postao problem nastavnika. Mi ne želimo to rješavati preko leđa studenata i od njihove školarine, jasna je bila prorektorica.
Među stotinama studenta profesori, uglavnom s psihologije, francuskog jezika i povijesti umjetnosti, mogli su se na prste nabrojati. Ostalima su redari i studenti prekinuli predavanja.
U ime Nazavisne inicijative, koja je preuzela akciju umjesto Studentskog zbora, student Igor Šlafer pročitao je zahtjeve u kojima se ističe donošenje zakona o besplatnom školovanja na svim razinama. Traži se izravno uključenje studenata u reformu visokog obrazovanja, ali i reformu tržišta, te više novca za znanost, obrazovanje i stipendije. "Neka se definira tko su nositelji društva znanja i po kojim kriterijima", kazao je Šlafer.
Jednakost nije na prodaju, a niti se može licitirati s pravim svih na studiranje, rekla je Marija Rogvić u ime zagrebačkih studenta koji su dali podršku zadarskim. Iako u EU postoji 13 zemalja u kojima nema školarine, u zemljama gdje studenti plaćaju iznos te školarine je od 500 do tisuću eura, dok je u Hrvatskoj taj iznos, koji se službeno zove participacija u školarini za „osobne potrebe", što god to značilo, od 750 do 1250 eura.
"Tko je jamio, jamio je" slogan je, kojeg su preuzeli buntovnici sa zagrebačkog fakulteta.
Studenti ne žele studirati u strahu od ishitrenih, nepredvidljivih, ali i loših odluka Ministarstva znanosti, poručili su zadarski studenti, a javlja portal 057info.
Studenti sami organiziraju edukaciju
U Zadru su, baš poputu kolega u Zagrebu, studenti organizirali svoj obrazovni program, koji će se događati tijekom blokade.
Zagrebačka blokada je dobila i svoj blog, tako da komunikacija studenata i javnosti ne bude nužno posredovana i ovisna o medijskim interpretacijama, što je svakako važno zbog potpunog prenošenja odluka plenuma, ali i oglašavanja programa koji mediji tek spominju.
Nakon prve noći na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, program je nastavljen od jutarnji sati, a danas će također završiti otvorenim plenumom na kojem će se odlučivati o daljnjem tijeku blokade i ostalim pitanjima.
Povezano:
Uspješna blokada Filozofskog fakulteta u Zagrebu
|
|
Komentari
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
globo, 21. travnja 2009 18:06
Loše profesore treba maknuti s fakulteta! Nisu studenti skupi, nego loš profesorski kadar koji uzima novce od države, studenata i još ne radi svoj posao kako treba. Završiš fakultet (po babi i stričevima), a ne znaš ništa raditi - jer se profesori ne trude oko studenata, ne zalažu se za struku i znanost nego ganjaju političke karijere i druge funkcije, da namaknu para pride! Zar bi nam ekonomija, pravosuđe, agronomija, urbanizam, promet... bili na tako niskim granama da nije tako...
-
21. travnja 2009 18:27
istina.... možda bi ljudi i plaćali školovanje kad bi za svoj novac dobili kvalitetu... a ne lijene i neodgovorne profesore koji se ne pojavljuju na konzultacijama, a istu skriptu koriste 20 godina...
-
21. travnja 2009 19:46
I kad bi se zapošljavanje temeljilo na kompetenciji, a ne rođačkim vezama!!!
-
NSIPBOR, 22. travnja 2009 08:37
Poštovani!!
Obavještavamo Vas da će se danas 22.04.2009. točno u 12h održati "Akcija solidarnosti" (u vezi okupacije Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Sveučilišta u Zadru, te zahtjevima kolega i kolegica za besplatnim obrazovanjem), ispred zgrade Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Akciju solidarnosti pokrenula je "Nezavisna studentska inicijativa za pravo na besplatno obrazovanje Rijeka", koja će u večernjim satima pokrenuti inicijativu za održavanjem plenuma (okupljanja svih zainteresiranih studenata, profesora i građana), kako bi na direktno-demokratskim osnovama odlučili što i kako dalje.
Nezavisna studentska inicijativa za pravo na besplatno obrazovanje Rijeka-
Kontakt e-mail: [email protected]
****
Želimo iskazati solidarnost zagrebačkim i zadarskim kolegama te pozvati na akciju što veći broj ljudi!
Identificiramo se sa njihovom borbom i njihovim ciljevima, koji su ujedno i naši ciljevi i naša borba!
Zapamtimo: Znanje nije roba
Odgovor
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
22. travnja 2009 10:19
Kako sam već rekao, simpatično. Ali na kraju ćete prosvjednici završiti s prekršajnim prijavama i tužbama kolega studenata kojima ste onemogućili da idu na predavanja.
Od ideologije se ne ne živi, kakva god ona bila, zbog nje se samo rađa nasilje, pa i umire.
-
22. travnja 2009 10:54
ma kakve tužbe. sva predavanja će ionako biti odrađena.... ima pametnijih stvari u državi za koje treba dizati tužbe...
na idejama počiva svijet. kakvo sad umiranje i nasilje... netko je zbilja pretjerao u prognozama. reklo bi se da najviše ideologije onda ima na nogometnim stadionima.
Odgovor
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
22. travnja 2009 11:51
Hoćete još prognoza? Što će se dalje događati? Baš ništa.
Sveučilište je autonomno. Makar prosvjednici zauzeli sve faksove u državi, osobito ovako pred izbore, ni ministar ni policija neće poduzeti baš ništa, sve dok se ne dogodi neko nedajbože nasilje, ili dok prosvjednici ne kažu tko su i što bi konkretno htjeli.
A kad sve bude gotovo, zbrajat će se i oduzimati posljedice. Ako je netko oštećen bilo čime što su prosvjednici u međuvremenu učinili, tužit će. U to budite sigurni.
-
22. travnja 2009 12:37
samo što nitko nije oštećen, a eventualno bi svi mogli biti na dobitku... studenti svoje zahtjeve i jesu iznijeli pa ne znam što se sad čeka. u međuvremenu se PMF solidarizirao sa Filozofskim tj. sa studentima... a zanimljivo je primijetiti i da profesori podržavaju ono što studenti traže jedino ih muči način jer će morati odrađivati satnicu.
-
22. travnja 2009 12:41
Hej, pa nije to tekma Dinamo - Hajduk pa da se dogodi, nedajbože, nasilje!! A nije ni koncert cajki.
Odgovor
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
22. travnja 2009 13:23
U kojoj državi je visoko obrazovanje besplatno?
-
22. travnja 2009 14:13
"obrazovanje i dan danas besplatno u četrnaest europskih zemalja, od kojih su njih trinaest članice Europske unije: Cipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Grčka, Irska, Mađarska, Malta, Norveška, Poljska, Slovenija, Švedska i Škotska."
Link: http://www.slobodnifilozofski.bloger.hr/post/reakcija-nezavisne-studentske-inicijative-na-dezinformacije-i-neosnovane-tvrdnje-iz-nekih-medija/1376364.aspx
Odgovor
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
22. travnja 2009 14:24
Demagogija? Pitanje nije bilo za obrazovanje uopćeno, koje je btw i kod nas besplatno, nego za *visoko* obrazovanje, konkretno fakultetsko. Nisam posve siguran, ali mislim da se čak i u SFRJ fakultet plaćao ako nisi prošao na prijemnom.
-
22. travnja 2009 14:56
o besplatnom obrazovanju općenito ali i visokom obrazovanju vidi wikipediju
-
globo, 22. travnja 2009 18:20
u SERJ se studij nije placao, skripte jesu (i na tome su neki profesori zaradivali), siromašni, a nadareni studenti (ali i politicki podobni) imali su pravo na besplatni studentski dom i stipendiju... studirati i zavrsiti faks mogao je svatko - tko se bas zainatio... bilo je ocjena po babi i stricevima (mini suknje su takodjer bile u igri, pa i malo mazenja s nekim profesorima - koji su ipak samo ljudi:), ali sve se to znalo... stariji profesorski kadar zdrilan po austrougarski bio je viša klasa (fakat fini ljudi), a komunisticki (kasnije pak preobrazen u zrakomlatni)profesorski kadar bio je uglavno katastrofalno povrsan, polupismen, nezainteresiran za studente (i karijeru gradi na politickoj podobnosti i "dogovoricemo se")- a bilo je ponesto i otkacenih znanstvenika, fakat zanesenih... barem koliko se ja sjecam...
Odgovor
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
22. travnja 2009 18:30
"komunisticki (kasnije pak preobrazen u zrakomlatni)profesorski kadar bio je uglavno katastrofalno povrsan, polupismen, nezainteresiran za studente (i karijeru gradi na politickoj podobnosti i "dogovoricemo se")-"
Aha to su ovi na FPZ-u.
Odgovor
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
22. travnja 2009 23:50
Besplatno visoko školovanje? Odlična ideja, zahtjev za svaku pohvalu. Ali - usred recesije, kad hara porast nezaposlenosti, kad gospodarstvo stagnira ili propada, i kad država jedva ima novca za osnovne potrebe i plaće? Koliko je to realno? I još - pred izbore, usred kampanje!?
Hm. Bude li se pokazalo da je sve ovo samo još jedna predizborna medijska spačka gospode drugova iz SDP/HNS-a, studenti, diskreditirat ćete se i osramotiti zauvijek.
-
23. travnja 2009 01:40
možeš bit siguran da nije predizborna politička muljaža proizašla iz tabora neke od stranaka, jer samo ime GLOBALNOG tjedna borbe protiv komercijalizacije ti govori da nije zakuhano na lokalnoj razini nego na razini (uglavnom) internetom povezanih istomišljenika diljem europe i ostatka svita. Školstvo nije besplatno nega sufinancirano od strane države (iz poreza kojima građani masno plaćaju školstvo), a plaćanje školarina je nebitan segment u popunjavanju proračuna ali bitan u dovođenju sveučilašta u ruke privatnih izvora financija koji će samim time biti u moći određivati sveučilištima ono šta bi najmanje tribali - što, kako i koliko se uči. autonomija sveučilišta je ozbiljno ugrožena kao i člankom 65 ustava rh zagarantirano pravo na jednaku dostupnost obrazovanju kao temeljnom ljudskom pravu (i povelja o ljudskim pravima spominje ovo) na temelju naših SPOSOBNOSTI (a ne platežne moći).
a kriza samo pokazuje da još manje povjerenja triba ukazat skupinama koje se protive studentskim zahtjevima jer su velikim djelom uvjeti koje postavljaju pred studente u korijenima iste te krize.
-
23. travnja 2009 10:56
u uvjetima krize (a i inače) država treba odrediti svoje prioritete na temelju strateških analiza i definiranih pravaca razvoja. oni ne bi smjeli biti način kupovanja glasova kao što kod nas, nažalost jesu. dakako da su proračunska sredstva smanjena ali pitanje je distribucije. ako se ima novaca za budalaštine tipa zahoda koji koštaju ko svetog petra kajgana, mostove koji ne vode nikuda, poslove namještene za kumove i debelo preplaćene kamione, blindirane aute, izgradnju kampusa po drugim državama, zapošljavanje vojske rođaka i stranačkih pripadnika koji po ministarstvima nemaju što raditi, prevelik broj općina koje nisu samoodržive jer nemaju prihode, sportske dvorane koje nisu isplative, stadione za profesionalne a ne amaterske sportove - onda novaca ipak ima. samo je usmjeren u krive stvari.
država koja želi napredovati i razvijati se mora ulagati u obrazovanje. pitanje je, doduše, je li hrvatska takva država.
Odgovor
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
cbg, 23. travnja 2009 10:56
studenti će jedva dočekati da prime diplomu u ruke kako bi našli posao i otplatili dugove školovanja!!
samo naprijed s blokadama!
Odgovor
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
23. travnja 2009 11:08
Blokada ispada sve "spontanija":
http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,4,23,,160551.jl
"...može se s velikom sigurnošću zaključiti da Macan sugerira Borasu kako da instruira ili manipulira studente u njihovoj pobuni, a ne kako se kandidat za dekana mora ponašati u medijskim nastupima. To su vrlo politički, a ne Macanovi, medijski savjeti. Može se postaviti i pitanje zašto Macan u predizborno vrijeme sugerira Borasu što da radi kako bi studenti izvršili pritisak na Vladu. Macan je najpoznatiji kao bivši spin-doktor Ivice Račana i SDP-a..."
A članak izašao ne u nekim desnim novinama, nego u SDP-ovom biltenu Jutarnjem. Krasno.
Odgovor
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
23. travnja 2009 11:36
ako se ima novaca za budalaštine tipa zahoda koji koštaju ko svetog petra kajgana,
— -To je gradski, a ne državni proračun. To su dvije različite stvari. Traži od Bandića besplatno visoko školovanje.
mostove koji ne vode nikuda,
— -Pelješki, pretpostavljam? Možda da prvo pitaš Dubrovčane što o tome misle. A možemo se prisjetiti i ruganja što za rata gradimo tunel "u kojem ćemo saditi gljive" (Sv. Rok), ili što gradimo autocestu do Splita "jer je neisplativa".
poslove namještene za kumove i debelo preplaćene kamione,
— -Kamioni su čisti predizborni trik. Prvo se pričalo o "razlici u cijeni", a kad se vidjelo da razlike nema, jer nije uračunat PDV, onda je kriva postala revizija i Šima Krasić. A nikako ne lobisti koji guraju "svoje" kamione, kh-khm.
blindirane aute,
— -I opet demagogija. Taj je auto kupila stranka, a ne država, i bučenjem se postiglo još gore: auto će biti vraćen, a *država* će morati kupiti novi. Milina. Međutim, pravo je pitanje *zašto naše stranke dobijaju toliko novaca iz državnog proračuna*. Milijunske iznose. A tko je javno postavio to pitanje dosad? Nitko. Read my lips: n-i-t-k-o. Zašto? Jer golemu lovu sisaju jednako i HDZ i SDP i HNS, i svi ostali. A novinari ne pišu o onome za što nisu masno plaćeni i što gazdama ne paše.
izgradnju kampusa po drugim državama,
— -Hmm... ne znam na što se ovo odnosi. Bosnu?
zapošljavanje vojske rođaka i stranačkih pripadnika koji po ministarstvima nemaju što raditi,
— -Ovoje problem ne neke stranke, nego društva u cjelini. SDP je imao vlast 4 godine, ali tu baš ništa nije učinio - upravo nasuprot, pootpuštali su sve redom koji na bilo koji način nisu bili "njihovi" (čak i ljude bez veze s HDZ-om), a pozapošljavali i dovukli nazad trećerazredne grobove iz penzije i jugoslavenskih vremena. Mentalitet. Balkanština. Lopovluk, nepoštenje i nemoral je ovdje dio postojanja.
prevelik broj općina koje nisu samoodržive jer nemaju prihode,
— -Posve točno. A što je po tom pitanju učinio SDP? Namjesto da reducira broj općina (i županija), navalio je da te bezbrojne općine provedu i izbore za mjesne odbore - kao bivše mjesne zajednice, dakle još sitnije organizacijske jedinice koje vuku lovu iz gradskog proračuna, a ne služe ničemu.
sportske dvorane koje nisu isplative, stadione za profesionalne a ne amaterske sportove
— -Ne slažem se. Ja recimo ne podnosim nogomet, ali znam da nema bolje promocije od sporta.
onda novaca ipak ima. samo je usmjeren u krive stvari. država koja želi napredovati i razvijati se mora ulagati u obrazovanje. pitanje je, doduše, je li hrvatska takva država.
— -Točno. Međutim, zahtjev za besplatnim visokim obrazovanjem u ovo vrijeme recesije je otprilike kao da se brineš za prava životinja usred rata. Neprimjeren.
-
23. travnja 2009 12:37
prvo ovo nije stranačko prepucavanje sdp-a i hdz-a iako to neki tako žele prikazati nebili diskreditirali zahtjeve studenata....
dtugo, recesija nije isto što i rat. u ratu se ne grade sportske dvorane...a mostovi su pontonski.
tunel i most nisu isto jer je procjena količine prometa kroz njih različita (a i korist za zajednicu je veća u jednom slučaju, a manja u drugom), a i razlozi gradnje su različiti...
sport tj. nogomet nas najbolje promovira kao divlje i primitivne zahvaljujući dijelu navijača koji izaziva nerede gdje god stigne. ja bih radije da nas promoviraju znanstvenici i umjetnici.
proračun gradski ili državni - svejedno je jer i jednim i drugim upravljaju političari koji neodgovorno troše novac. i to ne svoj vlastiti. tko god nije nešto učinio, sdp ili hdz, svejedno je i nikog ne opravdava. rezultat je u svakom slučaju neracionalno trošenje proračuna.
ne znam je li bosna druga država kad hrvatska financira plaće i mirovine u toj državi, ulaže u kampuse i fakultete, ljudi iz bosne imaju dvojno državljanstvo i izlaze na birališta u hrvatskoj - jedino ne plaćaju poreze u hrvatskoj kao svi ostali građani...
Odgovor
-
Blokade se šire - zadarski studenti zauzeli Sveučilište
23. travnja 2009 13:25
prvo ovo nije stranačko prepucavanje sdp-a i hdz-a iako to neki tako žele prikazati nebili diskreditirali zahtjeve studenata....
— -Iskreno se nadam se da nije. Ali kad macani kažu drugačije.
dtugo, recesija nije isto što i rat. u ratu se ne grade sportske dvorane...a mostovi su pontonski.
— -Tko kaže da je recesija isto što i rat? Ako ne razumiješ što je rečeno, pitaj.
tunel i most nisu isto jer je procjena količine prometa kroz njih različita (a i korist za zajednicu je veća u jednom slučaju, a manja u drugom), a i razlozi gradnje su različiti...
— -Bezvezarija. Povezati Dubrovnik autocestom s ostatkom svijeta je strahovita investicija koja će se stostruko isplatiti i nama i našoj djeci. Nedavno se digla teška frka oko kupovine praznog zemljišta u blizini, što misliš zašto? Što misliš kolika je cijena zemljišta bila prije izgradnje autoceste do Splita, a kolika poslije? Zapravo mi je nevjerojatno da to ikome treba objašnjavati.
sport tj. nogomet nas najbolje promovira kao divlje i primitivne zahvaljujući dijelu navijača koji izaziva nerede gdje god stigne.
— -I opet bez veze s onim što sam napisao.
ja bih radije da nas promoviraju znanstvenici i umjetnici.
— -A ja ne mislim da su znanstvenici i umjetnici bolji ljudi od sportaša. Sviđa li ti se to? Retorika slična tvojoj.
proračun gradski ili državni - svejedno je jer i jednim i drugim upravljaju političari koji neodgovorno troše novac. i to ne svoj vlastiti. tko god nije nešto učinio, sdp ili hdz, svejedno je i nikog ne opravdava. rezultat je u svakom slučaju neracionalno trošenje proračuna.
— Kilometrima je to daleko od "svejedno". Da bi mogao kritizirati, pa i popraviti nešto, moraš razumjeti kako to funkcionira. Najlakše je simplificirati sve redom u famozno, misteriozno "oni", i onda deri floskule pročitane u novinama.
ne znam je li bosna druga država kad hrvatska financira plaće i mirovine u toj državi, ulaže u kampuse i fakultete, ljudi iz bosne imaju dvojno državljanstvo i izlaze na birališta u hrvatskoj - jedino ne plaćaju poreze u hrvatskoj kao svi ostali građani...
— -I opet plitka novinarska/političarska demagogija. Afaik nigdje u svijetu pitanje državljanstva nije vezano uz "plaćanje poreza". Prema Ustavu, kome god da si dao svoje državljanstvo, gdje god da taj živi, u Zagrebu, u Sarajevu ili na Mjesecu, ima pravo glasa. Dakle ili mijenjaj Ustav, ili kraj priče.
Btw, izborni zakon protiv kojega se SDP na prošlim državnim izborima toliko bunio, donio je upravo isti taj SDP. Pa si ti misli.
-
23. travnja 2009 13:57
a ako si ti neki hdz-ov macan, onda je sve jasno....
-
23. travnja 2009 14:31
lol ispada da je Macan savjetovao sve studente po svim fakultetima koji su uključeni u blokadu.... kad je prije to sve stigao obaviti?!
Odgovor
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Legitimnost građanske neposlušnosti |
Milan Mesić |
Koji oblici izvaninstitucionalnog (kolektivnog) djelovanja u demokratskom društvu mogu pretendirati na status građanske neposlušnosti kao legitimne aktivnosti? Civilni neposluh po definiciji je nelegalan akt. Model radikalnog civilnog društva nastoji povezati tradicije u shvaćanju legitimnosti (kolektivnog) djelovanja u demokratskom društvu, priznajući da ne može biti jednom ostvarene savršene institucionalizacije demokracije. |
|
|
|
|
|
|
Pazi: luđak! |
Kristijan Grđan |
U posljednje vrijeme svako malo se u različitim medijima pojave šokantni napisi ili prilozi o tome kako je nekakav „pomahnitali luđak“ uslijed svoje rastrojenosti nekoga zadavio, zatukao sjekirom, ubio plinom, raznio bombom, ubio cijelu svoju obitelj, susjede, a često i samoga sebe. U nizu strašnih zločina, koji uz standardne doze novinarskog senzacionalizma dopiru do javnosti, postoji zajednička nit. Svugdje je riječ o osobama koje su patile od nekih duševnih smetnji i koje nisu bile adekvatno liječene. |
|
|
|
|
|
|
Liječenje zdravih |
Karmen Lončarek |
Već su postale notorne optužbe da se medicina, zajedno s farmakoindustrijskim kompleksom kao svojim najjačim saveznikom, ubrzano okreće tretiranju zdravih. Najočitiji i najrašireniji razlozi leže u profitu, defenzivnoj medicini, te u većem osobnom zadovoljstvu i boljim zdravstvenim ishodima. Praktično bilo koje neugodno ili društveno nepoželjno stanje čovjeka može postati predmetom medicinsko-farmaceutskog postupka, a opravdanje za ovo gotovo je univerzalno prihvaćeno: „normalitet“ ili prisilna normalnost. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|