Početna stranica
Civilno društvo
Kultura
Politika
Ljudska prava
Okoliš
Ženska scena
Prava životinja
LGBTT teme
Nove tehnologije
ZaMirNET blog
ZaMirNET forum
ZaMirNET
ZaMirZINE kolumne
Kost U grlu
Bojan Munjin
Mirela Holy
Đurđa Knežević
Book @ ZaMirZINE
Kratkovidnost realnog
Annie Le Brun: Previše zbilje, DAF, Zagreb, 2007.
«« Travanj 2009 »»
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

ZaMirNET
Vlaška 91, 2. kat
Tel:
Tel/fax:
,

Vaš ZaMirZINE dnevnik
Politika: Dvije trećine građana podržava mogućnost umjetne oplodnje
Dvije trećine hrvatskih građana podupiru mogućnost umjetne oplodnje, a 16 posto od tisuću ispitanika, starijih od petnaest godina, izričito se izjasnilo protiv tog medicinskog postupka, kaže najnovije istraživanje agencije GfK.
15. travnja 2009

Najveća podrška mogućnosti umjetne oplodnje zabilježena je u velikim gradovima, među ženskom populacijom i među mlađim osobama, a najveći broj odlučnih protivnika ove reproduktivne metode živi u Lici te na Kordunu i Baniji.

Republika Hrvatska, međutim, još uvijek nema zakone koji bi na suvremen način regulirali ovu tematiku što je itekako važna mnogim ovdašnjim parovima koji ne mogu prirodnim putem začeti potomstvo, pa po roditeljstvo moraju odlaziti u klinike u Sloveniji, Austriji, Češkoj ili Ukrajini. Novog zakona nema, ponajprije, zbog javnog pritiska Katoličke crkve i konzervativnih političkih snaga koje je svojedobno predvodila HSS-ova saborska zastupnica Marijana Petir. Ona je prošle godine javno izišla s totalno neznanstvenom tezom da medicinski potpomognuta oplodnja nije dobra, jer su djeca začeta tom metodom sklonija bolestima od djece začete tzv. prirodnim putem.

Koalicijska Vlada Ivice Račana bila je pripremila prilično liberalan prijedlog Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji, ali su od tog prijedloga kalkulantski odustali, strahujući od negativnih reakcija iz društveno utjecajnih crkvenih krugova. Sličan scenarij ponovio se i nakon što se na vlast vratio HDZ. Tada se, naime, dogodila javna akcija »liječnika-katolika«, među kojima je glavnu riječ vodio dr. Damir Buković, koji su – osokoljeni Crkvenim zagovorom i propagandnim geslom Biskupske konferencije »Dijete – stvar ili dar?« – Vladi predlagali vrlo konzervativni, tzv. talijanski, model zakona o umjetnoj oplodnji, prema kojem je dopuštena jedino manipulacija genetskim materijalom supružnika koji su u procesu, nipošto doniranim stanicama. No, uspjeli su i više od onoga što su bili naumili: priča o donošenju zakona ostavljena je po strani na način da je formirana tajnovita ekspertna komisija pri Ministarstvu zdravstva, koja se već dugo ne oglašava i za koju je sasvim nejasno čime se bavi i bavi li se uopće predmetom zbog kojeg je osnovana. SDP je u lipnju prošle godine u saborsku proceduru uputio zakonski prijedlog koji tematizira liječenje neplodnosti i postupke biomedicinske pomoći u oplodnji, no rečena zakonska inicijativa dosad nije polučila nikakve rezultate, piše Novi list.

komentiraj Pošaljite članak Print Početna stranica »»

Komentari

Vaš ZaMirZINE dnevnik
Ljudska prava: Komercijalizacija djetinjstva na Subverzijama
Kultura: Zarez slavi deseti rođendan
Ljudska prava: Sedmi broj Ispod pločnika: Anarhizam i obrazovanje
Politika: Politika
»» Osuđeni ubojica i ratni zločinac postao počasni predsjednik
»» Dvije trećine građana podržava mogućnost umjetne oplodnje
»» Nikad manje vjernika i političara u katedrali
»» Znanost i znanje žrtve rebalansa proračuna
»» Raspravlja se o povlačenju tužbe protiv Srbije
»» G20 utemeljuje nov svjetski poredak i napada porezne rajeve
»» Hrvatska i službeno postala članica NATO-a
»» Ukraden Bandićev WC!
»» Financiranje Crkve - materija ispred duha
»» Ucjena HPV-om i neetičnost reklamiranja lijekova
Politika: Arhiva Politika »»
Vaš ZaMirZINE Tjednik
Liječenje zdravih
Karmen Lončarek
Već su postale notorne optužbe da se medicina, zajedno s farmakoindustrijskim kompleksom kao svojim najjačim saveznikom, ubrzano okreće tretiranju zdravih. Najočitiji i najrašireniji razlozi leže u profitu, defenzivnoj medicini, te u većem osobnom zadovoljstvu i boljim zdravstvenim ishodima. Praktično bilo koje neugodno ili društveno nepoželjno stanje čovjeka može postati predmetom medicinsko-farmaceutskog postupka, a opravdanje za ovo gotovo je univerzalno prihvaćeno: „normalitet“ ili prisilna normalnost.
Kvalitetno novinarstvo je skupo, ali ima svoju publiku
Razgovarao: Hrvoje Krešić
Giovanni Di Lorenzo, glavni urednik tiražnog njemačkog tjednika Die Zeit, govori o perspektivama novina i novinarstva, a između ostalog ističe: Strašno sam ljut na vodeće ljude izdavačkih kuća, zbog pesimistične atmosfere stvorene oko novinarstva posljednjih godina. Ponašali su se kao da je tisak na samrtnoj postelji i najvećim dijelom su odgovorni za tu atmosferu. Nije mi jasno niti iz marketinške perspektive: zašto bi netko ljude koji odvajaju pristojne svote da bi nas čitali, uvjeravao da to što plaćaju nije moderan ili dobar medij? Tim više što se u međuvremenu ispostavilo da nitko ne može konkretno tvrditi na koji će način internet dugoročno donositi zaradu.
Pravo na (pra)šumu
Ida Prester
U današnjem opustošenom, betoniziranom svijetu na svako preživjelo drvo gleda se kao na sakrament. Gradovi koji su uspjeli sačuvati šume i zelene površine pucaju od ponosa i broje svaki list i peteljku. Nedavno su Hrvatske šume, u suradnji sa zagrebačkom gradskom upravom, posjekle stotinjak stoljetnih hrastova na jednoj od najljepših gradskih oaza – Dubravkinom putu. Gusta sakrivena prašuma mamila je šetače, romantike i ljubavnike svojom prirodnom neobuzdanošću, Jurassic Park u najstrožem centru grada. Danas je tamo oglodano brdo, krezubo i silovano. Ono što su mu napravili zovu „uređenje“.
Suočavanje s prošlošću
Ratni veterani - zaborav u rakiji
Danja Antonović i Snježana Kobešćak
 
ZaMirZINE hvala na posjeti Na vrh molim