Početna stranica
Civilno društvo
Kultura
Politika
Ljudska prava
Okoliš
Ženska scena
Prava životinja
LGBTT teme
Nove tehnologije
ZaMirNET blog
ZaMirNET forum
ZaMirNET
ZaMirZINE kolumne
Abortus, seks i strojevi za rađanje
Đurđa Knežević
Đurđa Knežević
Bojan Munjin
Mirela Holy
Srđan Dvornik
Book @ ZaMirZINE
Kratkovidnost realnog
Annie Le Brun: Previše zbilje, DAF, Zagreb, 2007.
«« Veljača 2009 »»
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

ZaMirNET
Vlaška 91, 2. kat
Tel:
Tel/fax:
,

Vaš ZaMirZINE dnevnik
Kultura: Sve veća čitanost elektroničkih knjiga
Društvo za promicanje književnosti na novim medijima objavilo je 2008. na stranicama projekta Besplatne elektroničke knjige 20 novih naslova, čime je izjednačena rekordna produkcija iz 2007., a ovih dana su objavili neke statitstičke podatke koji govore o porastu čitanosti.
29. siječnja 2009

Od 20 objavljenih naslova, šest su elektronički "originali", što je rekordni broj od pokretanja projekta 2001. godine.

Čitateljima trenutno dostupno ukupno 90 naslova. Tih 90 naslova tijekom prošle godine čitalo je 118 tisuća posjetitelja, dvije tisuće više nego tijekom 2007. godine, što u prosjeku iznosi gotovo 10 tisuća čitatelja mjesečno.

Tijekom 2008. godine objavljeno je šest elektroničkih originala: pjesničke zbirke Sadomazoteka Franje Nagulova, Baš si sirov u zadnje vrijeme Matije Brstila i Kratka povijest bolesti Helene Burić, romani Kazahstan Suzane Abspoel Đođo i Zujke Marija Brkljačića te drama Trovačica Jurice Pavičića.

Osim tih originala, reizdano je još 14 naslova: romani Clown Milka Valenta, Pismo iz Sankt Peterburga Irene Lukšić, Katarza Branimira Barona Brljevića i Cipele za padanje Lade Puljizević, izbor iz poezije Blaisea Cendrarsa Sve do Srca Svijeta (u izboru i prijevodu Tomice Bajsića), zbirke pjesama Mačje pismo Branislava Oblučara, Prvi korak u tamu Ivane Simić Bodrožić, Zid i fotografije kraja Miroslava Mićanovića i Yves Ivice Prtenjače, knjige kolumni Darka Polšeka Rađanje nacije i Zapisi iz treće kulture, te knjige Četvrti svjetski rat / Drugačiji svijet je moguć Dražena Šimleše i U obranu anarhizma Roberta Paula Wolffa.

DPKM planira u 2009. godini objaviti 21 novi naslov, a među njima i knjige Marka Pogačara, Josipa Mlakića, Zvonimira Mrkonjića, Tomice Bajsića, Dorte Jagić, Sanje Lovrenčić, Stjepana Balenta, Roberta Roklicera i drugih.

www.elektronickeknjige.com

komentiraj Pošaljite članak Print Početna stranica »»
Vaš ZaMirZINE dnevnik
Kultura: Zimska dub fešta
Politika: Djelatnici zatvorskog osiguranja stali iza suspendiranog načelnika
Ljudska prava: U Ateni zauzeta zgrada Opere
Kultura: Kultura
»» Zimska dub fešta
»» Virtualno povezivanje Hrvatske
»» Unutrašnja emigracija
»» Dvije nove besplatne elektroničke knjige
»» Raspisan natječaj za 12. FAKI
»» Ne želimo getoizaciju nezavisne kulturne scene
»» Sve veća čitanost elektroničkih knjiga
»» Interkulturalnost na djelu
»» Hof izložbom uvodi u DORF
»» Australija - red političke korektnosti, red romantike
Kultura: Arhiva Kultura »»
Vaš ZaMirZINE Tjednik
Sudbena vlast u škripcu
Kristijan Grđan
Možda je najveći stup demokracije jedne zemlje, koja se tako politički odredila, upravo trodioba vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudbenu vlast. Sudbena vlast je nositelj i promicatelj načela vladavine prava. Ipak, strahovati za vlastitu sigurnost i život u Hrvatskoj nije nimalo paranoično, kad već samo laganje najviših instanci hrvatskog društva daje dovoljno nepovjerenja i nesigurnosti u vladavinu prava. Ustavni sud, kao jedna od vrhovnih instanci hrvatskog pravosuđa, našao se u najmanju ruku u škripcu. A taj „škripac“ za nekoliko desetaka hrvatskih građana bit će živući primjer vladavine loše državne politike nad vladavinom prava i zakona.
Unutrašnja emigracija
Razgovarao: Marin Unković
U općem ludilu rata, nacionalizma i mržnje, negdje na margini dominantne kulture događao se osobni otpor, koji je unatoč svim okolnostima ostao prisutan do danas. Unutrašnja emigracija je nastala upravo kao direktna posljedica onoga što se u BiH događalo tijekom devedesetih, ali i kao odgovor na sadašnje neprihvatljivo stanje. Iako je riječ o bendu, njihove aktivnosti odlaze puno dalje od glazbe i riječi, a imenom benda su označili status koji su stekli u svojoj okolini izražavajući svoje političke stavove. O životu i djelovanju u bosanskom loncu začinjenom nacionalizmom, pljačkom i mržnjom saznajte u razgovoru s Unutrašnjom emigracijom.
Pustite Annu Frank na miru!
Boris Dežulović
Samo je jedna nova činjenica otkrivena nakon najnovije – opet banalne, opet površne i opet dosadne, pa stoga i zabrinjavajuće – javne polemike o ulozi Židova u svjetskoj revoluciji. Zajedno s tijelom petnaestogodišnje židovske djevojčice iz Amsterdama isplivala je tako na površinu plitke hrvatske močvare strašna činjenica: nitko u ovoj jebenoj državi nije pročitao Dnevnik Anne Frank. Možda bi, da su ga zaista pročitali, shvatili kako bi Anna Frank, da je mogla doživjeti osamdeset godina, u svoj dnevnik zapisala: „Jednoga dana ovaj će užasni rat završiti. Doći će dan kad će ta djeca opet biti ljudi, a ne samo Palestinci“.
Suočavanje s prošlošću
Propitivanje nacionalnih istina i vlastite prošlosti
 
ZaMirZINE hvala na posjeti Na vrh molim