Početna stranica
Civilno društvo
Kultura
Politika
Ljudska prava
Okoliš
Ženska scena
Prava životinja
LGBTT teme
Nove tehnologije
ZaMirNET blog
ZaMirNET forum
ZaMirNET
ZaMirZINE kolumne
Abortus, seks i strojevi za rađanje
Đurđa Knežević
Đurđa Knežević
Bojan Munjin
Mirela Holy
Srđan Dvornik
Book @ ZaMirZINE
Kratkovidnost realnog
Annie Le Brun: Previše zbilje, DAF, Zagreb, 2007.
«« Veljača 2009 »»
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

ZaMirNET
Vlaška 91, 2. kat
Tel:
Tel/fax:
,

Vaš ZaMirZINE dnevnik
Ljudska prava: Bešćutno zdravstvo: odobrili joj liječenje 20 dana nakon što je preminula
Država je Martini Pirić odobrila liječenje u inozemstvu na svoj trošak 20 dana nakon što je umrla. Sramotno rješenje potaklo je njenu majku da progovori o liječenju u Hrvatskoj.
17. veljače 2009

"Imam samo osam razreda osnovne škole i u vaše reforme se ne razumijem niti me zanimaju bilo koje političke strane, no ovo pišem zbog djece čija je sudbina, ako se nešto ne promijeni, zapečaćena baš poput sudbine moje kćeri Martine", riječi su kojima je Marija Pirić, majka preminule 16. godišnje djevojke Martine, završila pismo ministru zdravstva Darku Milinoviću.

Martina je umrla 3. siječnja, i to nakon što je svojom hrabrošću dirnula cijelu naciju koja joj je novčano pomagala da ozdravljenje potraži u inozemstvu budući da to prema zakonima hrvatskog zdravstva nije mogla učiniti na trošak države. Ista ta država joj je to naposljetku odobrila, no 20 dana prekasno. Nakon Martinine smrti.

"Kad sam primila rješenje o pravu na liječenje u inozemstvu, osjećala sam se kao da su moju Martinu ponovno ubili! Vjerojatno su me htjeli ušutkati pa su, iako su znali da je ona mrtva, poslali rješenje. Očekivala sam da će ga uobličiti tako da priznaju grešku, da ponude kakvu pomoć kako bi umanjili svoj propust, no to u sramotnom rješenju ne piše", ispričala je Marija Pirić.

Ona smatra da hrvatskom zdravstvu nije ni bilo u interesu novac za liječenje njezine kćeri uplatiti na vrijeme. Nesreća njezine kćeri i nje, kaže, zadesila je i desetke drugih roditelja čija su se djeca liječila na zagrebačkoj Šalati.

Marija priča kako na tamošnjem Odjelu onkologije roditelji paralizirani od straha čekaju rješenja koja bi spriječila smrt njihove djece. Upravo iz tog razloga očekuje sastanak ministra Milinovića i dr. Nele Sršen iz Padove, a novac predviđen za Martinino liječenje, piše Slobodna Dalmacija, Pirićevi će uložiti u opremanje Odjela.

"Prostor je očajan! Djeca su smještena u staklenim boksovima, poput onih za činčile, a na šest kvadrata tri su kreveta. Djeca vide kad netko povraća, kad nekoga boli, a odnos liječnik-pacijent je sramotan. Meni i Martini nitko nije pojasnio o čemu je riječ i kakva je situacija, a ako bi Martina zaplakala, dobila bi po nosu da je došla na liječenje, a ne na ispunjavanje želja. Hoću da ministar zna što mali čovjek doživljava. Broj od sedam preminulih malih pacijenata od kolovoza, odnosno četiri od Božića sve govori", rekla je ogorčena Marija Slobodnoj.

komentiraj Pošaljite članak Print Početna stranica »»

Komentari

Vaš ZaMirZINE dnevnik
Kultura: Tko se boji Kathy Acker?
Ljudska prava: Bojkot liječnika se nastavlja
Ljudska prava: Novinari protiv cenzure
Ljudska prava: Ljudska prava
»» Bojkot liječnika se nastavlja
»» Novinari protiv cenzure
»» Što sve otkriva OIB?
»» Šesti broj Ispod pločnika
»» Bešćutno zdravstvo: odobrili joj liječenje 20 dana nakon što je preminula
»» Urbana gerila na Subverzijama
»» Puhovski: Oluja je bila kao etničko čišćenje
»» Veliki Brat postavlja 225 kamera u centru Zagreba
»» Filmotopija
»» Pritisak na svjedoke i pravosuđe u slučajevima ratnih zločina
Ljudska prava: Arhiva Ljudska prava »»
Vaš ZaMirZINE Tjednik
Bečka škola održivog urbanizma i zagrebački loši đaci
Marina Butorac
Rampa u Varšavskoj ulici u Zagrebu je neargumentirana i neodrživa, što dokazuje i primjer Beča, na koji se zagrebački gradonačelnik stalno poziva kada su u pitanju tzv. "razvojni" projekti i prometna rješenja. Prostorna politika Zagreba je daleko od one Beča, a na institucionalnoj razini, razlike su ogromne pa tako Beč pazi na javni interes. Primjerice, njegova prometa politika je zasnovana na tome da bilo koji način mobilnosti, da li biciklom, automobilom ili javnim prijevozom - počinje i završava šetnjom, što se ne može primjeniti na Zagreb koji uništava i ovo malo pješačkih zona.
Diktatura banalnog
Šefik Tatlić
Ono što je dominantna karakteristika medijskog “sadržaja” (naravno, ne samo u Hrvatskoj) nije nikakva pretjerana politizacija (kako se to u puku zove), pa čak ni ona u korist vladajuće stranke, nego upravo suprotno - apsolutna trivijalizacija medijskog prostora – dakle egzodus politike (u smislu artikulacije društvenog, ne u smislu taksativnog praćenja aktivnosti političkih institucija) iz istog javnog prostora. To je karateristika nestanka otvoreno diktatorskih režima i stvaranje opasnosti koja prijeti iz banalnog.
Ekološka arhitektura
Ivo Derado
Za klimatsko temperiranje zgrada u industrijskim zemljama troši se gotovo polovicu primarne energije tih zemalja. Zato je gradnja bez ekoloških inovacija arhitektura prošlosti bez budućnosti. Eko-arhitektura može donijeti puno više smanjenja CO2 negoli bilo koja druga investicija i dodatno stvara nova radna mjesta. Naši akademski stručnjaci i političari, vječni jučerašnji, ipak ostaju na organizaciji kongresa i propagiranju staromodnog energetskog trenda, a u svijetu se gradi.
Suočavanje s prošlošću
Propitivanje nacionalnih istina i vlastite prošlosti
 
ZaMirZINE hvala na posjeti Na vrh molim